Yardım için buradayız

Ürünlerimize ait tüm güncel yazılım indirmelerini, kılavuzları ve SSS belgelerini destek sayfamızda bulabilir ve Verbatim Teknik Destek’le nasıl görüşeceğinize dair bilgi alabilirsiniz. Sevdiğiniz Verbatim ürünleri için ihtiyacınız olan cevapları bulun.

Here to Help

Destek belgeleri dizinimizde arayın

Sıfırla

Şunun için belgeleri görüntüleyin:: Store 'n' Go Taşınabilir SSD USB 3.2 GEN 1 1 TB

S.M.A.R.T teknolojisinin amacı nedir?

Geleneksel ve flash sabit diskler zaman içinde aşınır.  Geleneksel sabit diskler mekanik erozyon nedeniyle aşınırken, flash hücreleri elektriksel nedenlerle aşınır. Yine de bir sınırlama olmaksızın okuma görevlerini yapmaları mümkündür. Ancak bir flash hücresi, kalitesine bağlı olarak yalnızca 3000 (MLC 25nm) ile 100.000 (SLC) arasındaki yazma görevlerini yapabilir.  S.M.A.R.T. (Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama), kendini izleme ve analiz etme amacıyla SSD'lerde ve sabit disklerde bulunan yerleşik bir teknolojidir. Özel bir yazılım olan S.M. A.R.T yoluyla değerler analiz edilebilir ve olası arıza tahminleri derlenebilir. Bunun sonucunda, salt okunur moda geçiş meydana gelebilir.

Atık Toplama ne anlama gelir?

Atık toplama, şu anda kadar desteklendiği kadarıyla, otomatik bir depolama filtreleme/temizleme işlemi yapan bir donanım yazılımı özelliğidir (Depolama Yöneticisi). Artık gerekli olmayan veriler, yeniden yazılmadan önce depolama hücrelerinden önceden silinir. Bu boş depolama alanı, gelecekteki yazma görevleri için kullanılabilir. Bu filtreleme/temizleme işlemi, bir işlemin depolama talebini en aza indirir. Bu yolla, belirlenen depolama alanının verimsiz kullanımı ve veri aktarımının yavaşlaması önlenir. TRIM atık toplama ile karşılaştırıldığında bu, işletim sisteminden bağımsızdır ve otomatik olarak çalışır.

4 KB Rastgele Yazma Karşılaştırması neden çok önemlidir?

4 KB, bir dosya sisteminde okunabilen veya yazılabilen en küçük standart blok boyutunu oluşturur. Bunlar manyetik sürücüler gibi 512 bayt ile değil 64 KB sektörlerle çalıştığından bu, özellikle SSD'ler için geçerlidir. Bu, bir SSD'nin bir sabit diskten daha yüksek bir iş yükünü tamamlaması gerektiği anlamına gelir.  4 KB Rastgele Yazma Karşılaştırmasının yardımıyla, bir sabit diskin veya SSD'nin bir bloku kaydetmesi ve bunu MFT'ye (Ana Dosya Tablosu = Veri Sistemi) eklemesi için gereken süre gösterilir. 

Supercap nedir?

SuperCapacitor (Supercap), kısa süreli ancak güvenilir bir enerji tamponu işlevi görür. Ani bir elektrik kesintisi durumunda sürücü, veri kaybetmeden etkinliğini tamamlayabilir. Supercap, ağırlıktan tasarruf ve daha uzun kullanım ömrü sağlar.

IOP’ler nedir?

Saniyedeki girdi ve çıktı işlemleri, depolama medyasına ilişkin etkinlik değerleridir. Boyut birimi, bir SSD'nin ve denetleyicisinin kaç girdi ve çıktı talebini işleyebileceğini gösterir. Bu değer ne kadar yüksekse, SSD o kadar yüksek hıza ve daha fazla depolama kapasitesine sahiptir.

ECC hata düzeltmesi ne anlama gelir?

Düzeltilemez bit hatası oranları (UBER=Düzeltilemez Bit Hatası Oranları), bir SSD'de veri okuma hataları meydana geldiğinde oluşur. Sabit disklerde bu değer 1016 bit okuma başına yaklaşık 1 hatadır. Bir SSD'nin veri aktarım hızı, çoğunlukla 250 MB/sn'nin üzerindedir, bu nedenle uygun güvenilirliği sağlamak üzere UBER'nin son derece yüksek (1017'nin üzerinde) olması gerekir.  Bu nedenle SSD'ler karmaşık bir ECC Koruması gerektirir. Bu, bir SSD denetleyicisinin karmaşık ECC Algoritmalarını işleyecek kadar esnek olması gerektiği anlamına gelir.  

Kötü blok yönetimi nedir?

SSD'lerde kötü blok yönetimi, kusurlu alanlardan (hücrelerden) gelen verilerin işler durumdaki hücrelere iletilmesini sağlar. Kusurlu hücre daha sonra verilerin sonraki depolamalarından çıkarılır ve yeni bir hücre bunun yerini alır. Böylece SSD'nin çalışma süresi ile birlikte depolama kapasitesi küçülür, ancak veri güvenliği ve veri aktarım hızları aynı seviyede kalır.

TRIM-Desteği ne anlama gelir?

Ne kadar çok dosya silinir veya yeniden yazılırsa, standart bir SSD veri depolama işlemi için o kadar fazla zamana ihtiyaç duyar. Sebebi: Manyetik sabit diskin 1 adımda başardığını, SSD 2 adımda tamamlar. SSD'de işletim sistemi üzerinden bir dosya silinirse, yalnızca bu dosyanın dizindeki girişi silinir, dosyanın kendisi SSD'nin sunucu depolama hücrelerinde depolanmaya devam eder. Zaman içinde SSD'deki kategoriler, gerçekten silinmiş verilerle doldurulur. Verileri yeniden yazarken, dosyaların yeniden yazılabilmesi için SSD'nin boşaltılmasının gerekmesi yazma hızını biraz yavaşlatır. TRIM komutu bu durumun olmasını engeller.

Bir denetleyici hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Bir SSD'nin performans seviyesi, kullanılan denetleyiciye bağlıdır. Çok sayıda denetleyici üreticisi vardır. En yaygın olarak kullanılanlar Intel, Jmicron, Indilinx, Samsung ve Sandforce'dur. Ana segmentte en popüler olanlar Indilinx'in ürettiği denetleyicilerdir ("Barefoot" ve "Amigos"); üst segmentte genelde Sandforce'un ürünleri ("SF1200", "SF1500") kullanılır. 

MLC ve SLC arasında ne fark vardır?

Çok Düzeyli Hücre (MLC) ve Tek Düzeyli Hücre (SLC), iki farklı depolama hücresi türüdür veya genel anlamda NAND-Flash Depolamayla ilgilidir. 

SLC, hücre başına tam olarak bir bit depolar. Maliyeti daha fazladır ancak daha az enerji tüketir. Verileri biraz daha hızlı aktarır ve nihayetinde MLC'den daha dayanıklıdır. 

MLC, hücre başına bir bitten fazlasını depolar. Temel avantaj, hücre başına bir bitten fazlası depolanabildiğinden, elde edilen daha yüksek depolama yoğunluğudur. Bu sayede, tek düzeyli depolama ile karşılaştırıldığında, aynı çip yüzeyinde iki kat ve hatta daha fazla miktarda bilgi depolanabilir. Gereken çip yüzeyi, üretim sürecinde çok önemli bir maliyet faktörü olduğundan bu, özellikle katı hal bellekle, SLC'ye göre önemli bir fiyat avantajı sunar.
 

SSD’ler ne kadar hızlıdır?

Mevcut SSD'ler, 300 MB/sn ile yaygın olarak kullanılan SATA-II-INTERFACE’in spektrumunu kolayca geçmiştir. Üreticiler, PCI-Express tabanlı bir RAID çözümü uygulayarak bu sorunu çözmüştür. Burada, RAID Denetleyicisi ile birlikte birçok SSD bileşeni, 1,4 GB/sn'ye kadar aktarım hızları sağlayan bir PCI-E-x4 veya 8x kartı üzerine kurulmuştur.  Trend, SATA III yönündedir. Bunlar 550 MB/sn'ye varan aktarım hızına ulaşır.

HDD'ye kıyasla SSD'nin avantajları nelerdir?

HDD'ye kıyasla SSD'nin avantajları temel olarak şunlardır: Çoğunlukla dizüstü bilgisayarların yararlandığı mekanik sağlamlık, çok kısa veri erişim süresi, hafiflik, düşük enerji tüketimi ve dolayısıyla daha az ısı kaybı özellikleri pil ömrünü uzatır.

SSD ne anlama gelir?

SSD, uzun vadede standart sabit disk sürücüsünün yerini alacak bir flash depolama teknolojisidir.

SSD, "Katı Hal Diski veya aynı zamanda "Katı Hal Sürücüsü" anlamına gelir.
 

Ürün Hizmet ve Desteği
Ürün kurulumu, kullanımı, tamiri ve bakımı hakkındaki sorularınıza yanıt bulun. Size yardımcı olabiliriz.
Email:

Doğrudan Verbatim Destek Temsilcisinden yanıt almak için bir e-posta gönderin.

E-posta Destek Ekibi
Phone:

Verbatim Destek Temsilcisini şu aralıkta arayın:

00 800 3883 2222 veya 0049 6196 900198/ -96/ -94
Verbatim Destek, Pazartesi ile Cuma günleri arasında, 09:00-17:00 (Orta Avrupa Saati) (tatiller hariç) saatlerinde ve aşağıdaki dillerde kullanılabilir: İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca.