Yüksek Yoğunluk

HD DVD ifadesi ‘High-Density Digital Versatile Disc’ (Yüksek Yoğunluklu Dijital Çok Yönlü Disk) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Toshiba, NEC ve Sanyo ve ayrıca dört büyük film stüdyosu tarafından desteklenmektedir. Ana şirketimiz Mitsubishi Kaguku Media, HD DVD teknoloji geliştirme grubunun bir üyesi olduğundan dolayı en son HD DVD teknolojisi Verbatim’in elinin altındadır.

Blu-ray diski gibi HD DVD diskinin de depolama kapasitesi büyüktür ve ayrıca CD ve DVD teknolojisinde kullanılan standart kırmızı lazere kıyasla dalga boyu daha kısa olan mavi lazeri kullanır.  CD’nin dalga boyu 780nm ve DVD’nin dalga boyu 650nm’dir, her ikisi de kızıl ötesi lazer kullanır. HD DVD diski dalga boyu 405nm olan mavi lazer kullanır ve daha kısa dalga boyu kullanılarak yazılan veri izlerinin küçültülebilmesi ve böylece diske yazılabilecek veri miktarının büyük oranda artırılması sağlanmıştır.

 

 

Bir DVD diski nasıl çalışır

HD DVD, bir DVD’yle aynı temel yapıya ve bir çok aynı üretim teknolojisine sahiptir. Çapı 120 mm’dir, iki adet 0,6mm’lik kalın substratın sırttan sırta bağlanması özelliğini kullanır.