LED nedir ve popülerliğinin artmasının nedeni nedir?


Genel Açıklama:

Son yıllarda, hepimiz ışık yayan diyot veya LED'e aşina olmaya başladık. LED'ler ile, dekoratif aydınlatmada, el fenerlerinde, düz panel ekranlarının arka aydınlatmalarında, elektronik ürünlerin ana sistemlerinde durum göstergesi olarak ve hatta araç fren lambaları ve göstergeleri olarak karşılaşıyoruz. Yine de LED'lerin, ev içi ve ticari kullanımda genel amaçlı ışık kaynağı olarak ortaya çıkmaya başlaması çok yenidir. Böylesi bir aydınlatmada bir devrimin daha başındayız. Geleneksel ışık ampulleri, AB Direktifi 244 ve enerji üretimini azaltmayı amaçlayan diğer yasaların saldırıları altındalar. Çok yakında tarih olacaklar.


Yapı:

LED, elektrik akımı içinden geçerken ışık veren özel bir materyal kompozisyonuna sahip elektronik yarı iletken bir cihazdır. Kırmızı bir LED olan, insan gözünün algılayabileceği bir spektrum ile ışık üreten ilk pratik LED 1962 yılında bulundu. Sonraki gelişmelerde, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor LED çipleri üretildi. Teknolojinin temel mücadelesi, LED'e sağlanan enerjiye ilişkin üretilen ışık miktarını en üst düzeye çıkarmak olmuştur.


Gelecek:

LED lambaların seçilme oranı, iyileştirme piyasası için ürünler üreten ve en yaygın bağlantılara sahip ürünleri piyasaya süren önde gelen sağlayıcılar ile birlikte önümüzdeki birkaç yıl içinde artacaktır. LED'lerin aydınlatma verimliliği, geleneksel 40W'luk lambaların yerini alma noktasına ulaştı ve 100W'luk akkor lambaların yerine geçecek olanlar da, AB yasaları tarafından tüm akkor lambaların yasaklanacağı 1 Eylül 2012'den önce piyasada yerini alacak.

Ayrıca LED lambalarının, önümüzdeki birkaç yıl içinde ev içi ve ticari amaçlı kullanılan diğer aydınlatma formlarının da yerine geçmesi bekleniyor. Yalnızca enerji maliyetini düşürmekle kalmıyorlar, aynı zamanda da bakım gerekliliklerini azaltarak aydınlatma kurulumlarında yaratıcılık adına yeni fırsatlar sunuyorlar.

Bulb

LED'in parçaları:

  • Lens- ışığı çipten hüzmeye ve yönüne doğrultan optik bir parça.
  • Led Çip- ışığı üreten yarı iletken bir cihazdır.
  • Kablo- akımın geçtiği bir ya da iki elektrik bağlantısı olabilir.
  • Tel Bağı- kabloyu çipe sabitleyen bir teldir.
  • Enkapsülan- çipi lenslere bağlayan LED parçasıdır.
  • Kılıf- LED'i koruyan bir kaplamadır.