Viole Çip Teknolojisi


Doğal ışığa çok benzeyen ve bulunduğu ortama göre ayarlanabilen (sıcak veya soğuk) enerji tasarruflu bir aydınlatma hayal edin   İşte bu Mitsubishi Chemical Corporation'ın (MCC) Viole Çip teknolojisinin yapabildiği bir şeydir. MMC, bir Viole Çip LED paketi üretmek için gerekli malzemelerin tümünü geliştirerek böylesi bir aydınlatma üretebiliyor. Bu paket, yarı iletken substrattan, yüksek güce sahip viole LED çipinden (ışığı yayan), çipi çevreleyip koruyan enkapsülan malzemeden ve beyaz ışık üretmek için kullanılan mor ışık tarafından harekete geçirilen fosforlardan oluşur.

Güneşten gelen doğal ışık, tüm görünür dalga boylarından oluşur:  mavi, yeşil, sarı, kırmızı.  Bu nedenle LED'lerle doğal ışık üretmek için, yayılan ışığın geniş, hatta bu dalga boyutlarındaki bir spektruma sahip olması gerekir. Tipik "sahte beyaz" LED'ler, mavi uyarılmaya ek olarak sarı fosforlar kullanırlar. Fakat bu LED'ler ayrı mavi ve sarı/yeşil zirvelere sahiptir ve kırmızı dalga boylarında çok zayıftırlar. Bu, böyle bir ışıkla aydınlatıldığında bir kırmızı elma gibi öğelerin donuk, neredeyse kahverengi görünmesine neden olabilir.

MCC Viole Çip teknolojisi ile üretilen LED'ler, güneş ışığına daha yakın benzerliğe sahip bir spektrum yayarlar. Bu nedenle, ışık kalitesi çok yüksektir ve gerçek renk sağlar. Renksel Geriverim İndeksi (CRI) 90'nın üzerindedir ve R9 (kırmızı) bileşeni 85'in üzerindedir, böylelikle kırmızı renkler gerçekçi ve canlı görünür.

MCC ayrıca, Viole Çip teknolojisini kullanan renk ayarlı aydınlatmayı da geliştirmiştir.
Ürün özellikleri şunları içerir:

- Renk sıcaklığını 2700K'dan (sıcak beyaz) 6500K'ya (çok soğuk beyaz)     
     ayarlayabilme özelliği
- Renk sıcaklığı aralığı boyunca sabit kalan ışık birimi çıkışı
- Renk sıcaklık aralığı boyunca korunan yüksek CRI
- Renk sıcaklık aralığı boyunca tamamen ayarlanabilirlik

Ayarlanabilen, yüksek CRI aydınlatma ürünleri, konaklama, ticaret ve sağlık dahil birçok alanda geniş bir uygulama yelpazesine sahip olacaktır. Çevreye yönelik bir görev adına gün ışığında soğuk beyaz ışık üretmek ve ardından da rahatlatıcı bir mod üretmek adına akşamları sıcak ışığa dönüşmek için aynı aydınlatma fikstürünün kullanıldığını hayal edin. Ya da gece ile karşılaştırıldığında gün ışığında görünümünüzü benzeştirmek için bir mağazanın soyunma odasında veya makyaj odasında ayarlanabilir yüksek kalitedeki ışıkların kullanıldığını hayal edin. MCHC'nin KAITEKI'sinden (rahat, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevreyi destekleyen felsefe) VxRGB'nin nasıl ortaya çıktığını anlamak kolaydır.