Yazdırılabilir ortam disk yüzeyine grafik veya görüntü basmayla ilgili her şeydir.  Müzik grubunuzun gösteri kaydının veya derleme CD'nizin CD üzerine basılan fotoğraf ya da grafikle nasıl profesyonel görüneceğini bir düşünün. Hatta tatil fotoğraflarınızı diske kaydedip, ardından en sevdiğiniz görüntüyü, disk içeriğini net ve çekici bir yolla göstermesi için basabilirsiniz.

Renk ve kontrast söz konusu olduğunda, yazdırılabilir ortamımızdan elde edilen sonuçlar daha düzgün, beyaz olan disk yüzeyinde fotoğraf üretmek kadar başarılıdır. Bu nedenle ürünün adı da - 'Photo Printable'dır (Fotoğraf Basılabilir).  En iyi 'soğurma' düzeyinde başta gelen tüm CD / DVD yazıcılarıyla çalışan özel bir mürekkep kullanılmıştır. Bu yüzey, basılan grafiklerin renk bulaşması olmadan kesin ve temiz olmasını sağlamak için mükemmel bir oranda yazıcı mürekkebini soğurur. Ayrıca, tüm fotoğraf baskı işlerindeki daha hızlı kuruma süresiyle (bu nedenle tüm Verbatim yazdırılabilir ortamları 'Hızlı Kuruma' ile birlikte anılır) yalnızca zaman kazandırmıyor, bulaşma ve karışma olasılığını da azaltıyoruz.

'Wide Photo Printable' ürün yelpazemiz disk yüzeyini olabildiğince kaplamasına izin vererek, seçtiğiniz görüntü / deseni tam göbeğe yerleştirmenizi sağlar. 

Verbatim'in en son yazdırılabilir ortam yelpazesiyle, ürettiğimiz disk yüzeyi kalitesi sonucu olarak 'Mükemmelliğe parmak uçlarınızda' ulaşabilirsiniz. Disk mükemmel görünmekle kalmaz, AZO teknolojisiyle diskte saklanan veri ve sesler güvenli ve yüksek kalitede kalır; bunun nedeniyse AZO'nun pazardaki en sağlam ve güvenilir kayıt boyası olmasıdır.


Herhangi bir diskin üzerine yazabilmek için özel işleve sahip bir yazıcınız olmalıdır. Piyasada bunu yapmanıza imkan tanıyan çok sayıda üretici ve model zaten vardır. Mevcut CD-R, DVD-R ve DVD+R medyalarinin tam listesi için lütfen ürün sayfalarımıza bakın.

 

How to Print a CD/DVD

 

Kindly provided by Canon Europe

 

Termal Yazılabilir Medya
Termal yazılabilir ortam özel termal ya da termal süblimasyon yazıcılar ile yazılmak üzere tasalanmıştır. Bu tür medyanın inkjet yazıcılar ile yazılamayacağına dikkat edin. Piyasada sadece birkaç termal yazıcı olup, bunların çoğu profesyonel kopyalama donanımları tarafından kullanılmaktadır. Rimage Everest ve TEAC P55 termal süblimasyon (termal yeniden transfer) yazıcılarıdır. Rimage Prism ve Primera Inscripta profesyonel kullanıma dönük termal yazıcılar iken, Casio’nun termal yazıcısı yoğun ihtiyacı olmayan kullanıcıları hedeflemektedir. Lütfen aşağıdaki uyumluluk tablomuza bakın:

Parça Numarası Tanım Spindle Yazma Çapı Rimage Prism Rimage Everest TEAC P55 Primera Inscripta Silkscreen
43743 BD-R 25GB Wide White 6X 25pk 22-118 Hayır* Evet Evet Evet (Siyah) Hayır
43750 BD-R 50GB Wide White 6X 25pk 22-118 Hayır* Evet Evet Evet (Siyah) Hayır
43755 DVD-R Wide White 16X 50pk 21-118 Hayır* Evet Evet Evet (Siyah) Hayır
43782 DVD-R Wide White 16X 50pk 21-118 Hayır* Evet Evet Evet (Siyah) Hayır
43754 DVD+R DL Wide White 8X 50pk 21-118 Hayır* Evet Evet Evet (Siyah) Hayır
43647 DVD-R Shiny Silver 50pk 36-118 Evet Hayır Hayır Evet (Siyah) Evet
43582 CD-R Shiny Silver 50pk 23-118 Evet Hayır Hayır Evet (Siyah) Evet
43718 CD-R White 50pk 40-118 Hayır* Evet Evet Evet (Siyah) Hayır
43756 CD-R Wide White 52X 50pk 23-118 Hayır* Evet Evet Evet (Siyah) Hayır
43792 CD-R Wide White 52X 100pk 40-118 Hayır* Evet Evet Evet (Siyah) Hayır

* Ayar strobu 500+ kimi yazıcılarla çalışabilir; lütfen deneyin.

Inkjet Yazılabilir Ortam
Verbatim’in geniş bir yelpazeye yayılmış inkjet yazıcı tarafından yazılabilen CD-R ve DVD/R medyaları vardır. Bunlar fotoğraf kalitesinde mat ya da parlak görünüme sahiptir. Her ikisi de patentli yazılabilir yüzeylerimizi kullanmaktadır. Aşağıdaki rehber ilkeler her seferinde mükemmel yazma işlemine imkan verecektir:

1. Sadece başarılı biçimde kayıt yaptıktan sonra yazdırın. Bu zaman ve para tasarrufu sağlar.
2. Sadece özel yazma yüzeyi alanına yazın. 0,5 mm iç ve dış kenar payı bırakılmasını öneriyoruz. Mürekkep yazılabilir olmayan alana sıçrarsa, orada kurumayacak, bulanıklaşacak ve yazma işleminin başarısız olmasına neden olacaktır. Kimi disklerde kullanılan markalı alan üzerine yazılabilir.
3. Yazdırma görüntüsünü tam olarak ortalayın. Aksi durumda bir miktar mürekkep yazılabilir olmayan alana sıçrayabilir (bakın 2).
4. Yazılabilir ortam sudan etkilenir. Kuruması için yeterli zaman verin, sürtünmeye karşı oldukça dirençlidir. Mat yüzeyimiz için en azından 2 saat ve parlak yüzeyimiz için 24 saat kuruma zamanı öneriyoruz.
5. Bazıları yazma işlemini sudan etkilenmez yapmak için bir sır ya da açık koruyucu vernik kullanılmasını önermektedir. Çeşitliliğinden ötürü piyasadaki bu önerileri henüz denemediğimiz için herhangi birini öneremiyoruz. Lütfen bu tür donanım tedarikçilerine optik medya  ile uyumunu sorun, örneğin, diske zarar veren aşındırıcı çözeltiler kullanılmamalıdır.
6. Çözünürlük ve inkjet büyüklüğü yazma kalitesini belirler. Koyu renkli bir arka plan üzerinde açık renkli harfler ya da beyaz bir arka plan üzerinde aşırı büyük koyu harfler kullanırken mürekkep yeterince hızlı kurumayabilir ve yazılabilir olmayan alana akabilir. Küçük mürekkep damlacıkları daha hızlı kurur ve bu tür konulardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
7. Lütfen farklı renklerin farklı kuruma zamanları olabileceğine dikkat edin. Bu komşu renklerin birbirine sızabileceği ve daha kötü kaliteye yol açabileceği anlamına gelir. Bu tür konulardan kaçınmak için ince beyaz çizgiler eklemek yardımcı olabilir.
8. Fotoğraf benzeri baskılar elde etmek için mümkün olan en yüksek çözünürlük ve renk düzenini kullanın.
9. Yazdırma zamanı önemli olduğunda, mürekkep kuruma zamanını dikkate alın. Ne kadar hızlı yazdırırsanız, yazıcıdan çıkan disk o kadar daha az kuru olur.
10. Doygunluğu, parlaklığı ve kontrastı ayarlarken yazdırdığınız görüntüyü dikkate alın. Görüntü oldukça koyu renkli olduğunda, kuruma zamanı ve mürekkep akması bakımından daha açık renk ayarları faydalı olabilir. Açık renkli görüntüler için, ayarları arttırmak yardımcı olabilir. Çoğu kez ayarlara yazıcı sürücü seçenekleriniz içinde erişebilirsiniz. Kimi zaman verilen yazdırma görüntüsü için optimum ayarları bulmak amacıyla birkaç baskıya ihtiyacınız olacaktır.
11. Özet olarak, lütfen gerçek yazdırma görüntüsünün yazdırma işleminizin ayarları ve kalitesine bağlı olduğuna dikkat edin. Kimi tasarımlar diğerlerine kıyasla CD / DVD üzerine yazdırmak için daha uygundur. Ayrıca yazıcı modelinizin olanaklarını da göz önünde tutun. .