LightScribe™ Nedir™?

Bir diski sürücüye taktığınızı ve verileri buna yazdığınızı düşünün. Düşündüğünüz şeyde yeni olan hiçbir şey yok; tamam, şimdi de aynı diski aynı sürücüde çevirip, disk yüzeyine lazerle kazıyarak  profesyonel görünümlü bir etiket yarattığınızı düşünün.

LightScribe Doğrudan Disk Etiketlemeyle Yazmak, Çevirmek, Yazmak' yeterli!

LightScribe Sürüm 1.2 DVD'ler 16x hızında kayıt yapabilir ve baskı süresi %30 düşürülmüştür! Bir DVD diski yüzeyi artık 21 dakikada etiketlenebilmektedir (35 dakikadan düşürülmüştür). Birçok LightScribe sürücüsü, yeni ortamın özelliklerinden tam olarak yararlanmak için sürücü güncellemesi gerektirebilir. Güncellemeler www.lightscribe.com adresinde bulunmaktadır.  

Üst şirketimiz olan Mitsubishi Kagaku Media, LightScribe etkin sürücü ve yazılım gelişimini tamamlayacak bu yeni diskleri oluşturmak için Hewlett-Packard (HP) ile birlikte çalışmaktadır. 

Hewlett-Packard LightScribe teknolojisinin geliştirildiğini bu yılın başlarında açıkladı;
daha fazla bilgi için lütfen www.lightscribe.com sitesine bakın.

LightScribe diskler, artık renkli arkaplan seçeneğiyle sunulmaktadır. Beş arkaplan rengi bulunmaktadır: orijinal altın rengine ek olarak kırmızı, turuncu, sarı, mavi ve yeşil. Özelleştirilmiş, profesyonel görünümlü etiketler oluşturun ve iş ya da kişisel kullanım için CD ve DVD koleksiyonlarını düzenlemek üzere renkli arkaplan kullanın. Kullanıcılara, en yüksek kalitede etiketler elde etmek için LightScribe Sistem Yazılımını www.lightscribe.com adresinden düzenli olarak güncellemeleri önerilmektedir. 

Nasıl çalışır?

Diskin veri yüzüne parçalarınızı yazın.

Diskin etiket yüzünü çevirip yeniden sürücüye yerleştirin.

LightScribe etkin etiket oluşturma yazılımınızı açıp CD şablon çalışma alanını seçerek
etiketinizi yazın.

Aslında hepsi bu kadar olsa da, daha fazla teknik açıklama istiyorsanız aşağıya bakın.

 
Teknik Açıklama:
LightScribe etkin CD/DVD disk sürücünüzde, diskin etiket yüzünü kaplayan ince boyaya ışık enerjisini pompalayan özel bir lazer vardır. Lazerden çıkan ışık boya kaplamada, diskte görülebilir bir nokta oluşturan kimyasal değişikliklere neden olur. Lazer duyarlılığıyla, LightScribe, disk sürücüde dönerken üzerindeki birçok noktaya denetimli ışık enerjisi verir. Böylece yazılımda oluşturduğunuz çizim, metin veya fotoğrafların yüksek çözünürlüklü bir kopyasını elde edersiniz.

LightScribe CD-R ortamı nasıl kullanılmalı ve En İyi Sonuç nasıl alınır?
En iyi sonuç için LightScribe ortamını aşağıdaki biçimde kullanın:

Serin ve karanlık bir yerde saklayın
Açtıktan hemen sonra kullanın
Diski kağıdıyla birlikte kutusunda tutun . Diski kutu  yüzeyine doğrudan temas etmeyecek şekilde muhafaza edin
Etiket yüzüne gereksiz dokunmayın ve su veya yağla temastan kaçının.
Disk üzerinde bulunan izleri yumuşak bir bezle silin
Yüzeyleri temizlemek için herhangi bir çözücü , tiner, anti statik sıvılar veya kayıt temizleyici kullanmayın
Etiket yüzeyine yazı yazmayın veya etiket yapıştırmayın.
Etiket yüzeyindeki derin çizikler disk yüzeyinin renginin değişmesine neden olabilir.

LightScribe etiketlerin rengi, görünür beyaz bir toz kaplama bırakarak kısa süre içinde solar.

LightScribe etiketinin kimyası bazı yaygın kullanılan materyallerle reaksiyona girebilir. Bunlardan PVC, CD/DVD kapları ve çantalarının saklama bölümlerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. LightScribe disklerden uzak tutulması gereken diğer kimyasallar arasında E Vitamini, Polietilen Glikol (PEG) ve alkol bulunmaktadır. Bu üç kimyasal el losyonları ve saç bakım ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Önerilen Çözüm: LightScribe disklerinizi PVC bölmelerde saklamayın. PVC'yi güçlü "Plastik" kokusundan kolayca tanıyabilirsiniz. LightScribe disklerinizi Polipropilen, mylar veya Tyvek kaplarda saklayın. Bu maddelerin belirgin bir kokusu yoktur. Ayrıca, LightScribe disklerinizi el losyonlarından ve saç bakım ürünlerinden uzak tutun. LightScribe disklerinizi ayrı kutularda saklamanızı öneririz. LightScribe disklerin etiketini ve veri bütünlüğünü korumak için aşırı ısıya (ör. yazın araç içinde) ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

Lightscribe etiketli disklerimin bazılarının üzerinde beyaz toz olduğunu fark ettim. Bu nedir?

Bazı etiketli disklerin üzerinde gördüğünüz beyaz toz, etiket tarafındaki kaplamanın kristalleşmesinden kaynaklanır. Bu toz zararlı değildir ve suyla nemlendirilmiş bir bezle kolayca silinebilir. Diskin nemli bir bezle silinmesi etikete zarar vermez.

Morötesi ışık Lightscribe etiketin rengini soldurur mu? Görüntünün rengi hangi oranda ve ne kadar zaman geçtiken sonra solar?

Diskin verilerin bulunduğu kısmının zarar görmesini ve etiket görüntüsünün solmasını önlemek için disk doğrudan morötesi ışığa ve gün ışığına maruz bırakılmamalıdır. Görüntü rengi doğrudan morötesi ışık ve gün ışığı altında solar ancak solma oranı ışığın yoğunluğuna ve maruz kalma süresine bağlıdır.