Gelişmiş Baskı
HD DVD diskin yüzeyindeki iz desenleri eritilmiş polikarbonat reçinesinin bir metal plaka baskısı üzerine kalıplanması suretiyle elde edilir, ancak DVD-R ile kıyaslandığında HD DVD-R daha yüksek kaydetme yoğunluğuna bağlı olarak daha dar bir iz mesafesine gerek duyar (DVD 0,74µm, HD DVD 0,4µm). Bu daha dar iz mesafesine olan gereksinim mevcut üretim süreçleriyle elde edilemezdi; bu sebeple Verbatim bunu mümkün kılan yeni bir baskı teknolojisi sundu.

 

 

 AFM ile çapraz kesit (Replika)
 Geleneksel Baskı
 DVD’ye göre daha dar olan iz mesafesi sayesinde yuvarlatılmış iz şekli

 

 

 

 

 

 AFM ile çapraz kesit (Replika)
 Geliştirilmiş Baskı
 Yeni baskı üretim süreciyle elde edilen daha dik iz şekli.

 

 

 

Üretim Süreci
HD DVD-R diski mevcut DVD disklerle aynı disk yapısını esas almaktadır, yani iki adet 0,6 mm kalınlığında substrat sırt sırta yapıştırılır. Durum böyle olunca mevcut DVD-R üretim tesislerinde HD DVD-R disklerinin verimli üretimi için - yeni bir boya kullanılarak - değişiklik yapılabilir.

Mevcut (değiştirilmiş) DVD-R üretim tesislerinin kullanımı demek geçerli DVD-R üretim hatlarının HD DVD-R olarak değiştirilmesi için üretim ekipmanlarına başka bir yatırım yapılmasına gerek olmaması demektir.

Üretim süreci:
Adım 1 - Baskı, Enjeksiyon Kalıp
Adım 2 - Soğuma
Adım 3 - Boya kaplama
Adım 4 - Döner kaplama
Adım 5 - Kurutma
Adım 6 - Saçtırma
Adım 7 - UV Düzeltme
Adım 8 - Yapıştırıcı yayma
Adım 9 - Tamamlanmış disk

 

Yüksek Kaliteli Boya

Sinyal performansı ve yüksek kayıt hassasiyeti
Verbatim mavi lazer kullanarak mükemmel sinyal performansına ve yüksek kayıt hassasiyetine erişmiştir. PRSNR ve SbER, sinyal kalitesi için kullanılan standart göstergelerdir. PRSNR değeri ne kadar yüksekse kalite o kadar iyidir. SbER değeri ne kadar düşükse kalite o kadar iyidir. Standart değer olarak PRSNR değeri 15’in üzerinde ve SbER değeri 5E10-5’in altında olmalıdır. Yeni boyamız standardın üzerine çıkmıştır. Lazer gücünde gerçekleşebilecek %20’nin üzerindeki bir dalgalanmanın (tolerans) üstesinden gelebilir. Verbatim HD DVD R disklerinin optimum gücü 8mW civarında olup standart şartnamelerde bu değer azami 10mW’tır. Yani Verbatim diskleri kitap şartnamelerine uyan standart disklerden daha yüksek bir güç marjına sahiptir böylece bir çok farklı donanıma uygunluğu artmıştır.