Verbatim’le Yaşayın
DVD formatının ortaya çıkışından sonra 10 yıldan kısa bir sürede optik ortamın ‘Yeni Nesli’ çoktan üretim hattına girdi. Bu, ev eğlence sistemindeki yeni devrim talebi sayesinde gerçekleşti - Yüksek Çözünürlük (HD).

Yüksek Çözünürlüklü Televizyon mükemmel bir görüntü kalitesi ve inanılmaz bir surround ses sunar. Süper çözünürlük, dinamik kontrast, canlı renkler ve dikkat çekici ölçüde temiz ses efektleri, yüksek çözünürlük görsel eğlence anlayışınıza yeni bir boyut ilave eder.

Hollywood, 1950’lerden beri geniş ekran (widescreen), keskin görüntüler ve en önemlisi yüksek kaliteli ses elde etmek için 70mm’lik film kullanmaktadır. Yani Hollywood 50 yıldan fazla bir süredir sinema için etkileyici filmler üretirken ev izleyicisi için daha düşük kaliteli kopyalar üretti. Bunun sebebi televizyon sistemlerimizin filmlere göre daha düşük çözünürlüklü olmasıdır.

Günümüzde bu gerçekliği sağlayabilmemizin sebebi film dünyası ile video dünyası için olan teknolojinin büyük oranda benzer olmasıdır. Halihazırda dünya genelinde belirli TV kanalları yüksek çözünürlüklü olarak kaydedilip yayınlanmakta. Geleneksel televizyonlar yüksek çözünürlüklü yayınların faydalarını gösteremez ancak bu durum pazara yeni çıkan Yüksek Çözünürlüklü Televizyon (HDTV) denen yeni nesil televizyonlar ile değişmek üzere.

‘Yeni Nesil’ optik ortamlar neden talep ediliyor?
HDTV’nin yayılışıyla televizyondan HD programların kaydedilebilme özelliği hızla yükselmektedir. Bugün, 2 saatlik standart çözünürlüğün yüksek çözünürlükte kaydedilmesi 4,7GB’lık bir DVD disk gerektirir. Yüksek Çözünürlük içeriği - artan çözünürlük ve dijital ses kayıtlarıyla çok daha büyük bir depolama kapasitesi gerektirir.

Halihazırda Hollywood bir çok filmi piyasaya sürmek için HD formatına aktarmaktadır. Bu durumu dikkate aldığımızda etkileyici bir ‘gösterim’ için optik ortamın ‘Yeni Nesline’ ihtiyaç vardır.