Düzgün ve Hassas
Verbatim Blu-ray diskinin Hardcoat Scratchguard (0,002mm) katmanının hemen altında 0,1mm kalınlığında örtü katmanı vardır. Örtü katmanındaki işlemlerin hem düzgün hem de hassas yapılması gerekir; zira en ufak bir tutarsızlık hassas mavi lazer tarafından tespit edilebilir. Verbatim’in ana şirketi olan Mitsubishi Kaguku Media, en son teknolojileri kullanarak sürekli bir şekilde araştırma geliştirme faaliyetlerinde bulunmuş ve Blu-Ray diskini mükemmelleştirmiştir.

 

İnorganik Kayıt Materyali
Verbatim’in BD-R disklerinde yeni geliştirilmiş inorganik kayıt materyali ve BD-RE’lerde faz değiştiren kayıt materyali kullanıldığı için mavi lazerle yüksek yoğunluklu kayıt işlemi mümkün olmaktadır. Tek katmanlı diskler ve çift katmanlı disklerin çok uzun bir arşiv ömrü ve mükemmel bir ‘kayıt oynatma’ performansı vardır.

 

Sağlamlık
Blu-ray disk kayıt katmanlarında bir metal-nitrat katman bulunur. Mavi lazer, kayıt katmanını ısıtarak bir kompozit oluşturur ve bu daha sonra kayıt halini alır. Blu-ray disk, çizilmeyi önleyici koruyucu bir katmanla standart olarak gelir ancak Verbatim bir adım daha ileri giderek standartları aşan bir teknolojiyi - özgün Hard Coat Scratch Guard kaplama teknolojisini geliştirmiştir. 

Verbatim Blu-ray diskleri, Scratch Guard ile parmak izi lekelerine dayanır, morötesi ışınlara (güneş ışığı) karşı daha az hassastır ve kir ve tozu üzerinde tutmaz. İlave olarak Blu-ray diskleri ‘çelik yün’ denilen testi başarıyla geçmiştir - bu test işlemi olası günlük kullanımı yansıtacak şekilde Verbatim Blu-ray diskine çelik yün kumaşı sürtülerek uygulanır.

 

 

 

Disk Yapısı
Bir Blu-ray diskinin yapısal tasarımı bir CD veya DVD’ninkinden çok farklıdır. CD substrat katmanı 1,2 mm kalınlığındayken DVD substrat katmanı 0,6 mm kalınlıktadır. Blu-ray diski sadece 0,1mm kalınlığında bir örtü katmanıyla kaplıdır; bu değer veri iziyle sürücünün optik sistemi arasında elde edilebilecek optimum mesafedir.

Mavi lazer ve Blu-ray diskin yapısı çok yüksek miktarda veri depolamasına olanak sağlar. DVD’nin iz derinliği 0,74µm iken Blu-ray diskinin iz derinliği 0,32µm’dir. Mavi lazer, DVD kırmızı lazer ışınının boyutunun beşte biridir böylece mavi lazer %500 daha fazla veri depolamayı mümkün kılar.

 

 

Çift Katman Güvenilirliği
Verbatim’in yeni teknolojileri, tek bir disk üzerinde birden çok güvenilir katmanı mümkün kılar. Kayıt katmanlarının her biri iki katmandan oluşur, bir kayıt katmanı ve bir yalıtkan katman. Katmanlar arasında iki katmanın birbirlerinden bağımsız olarak okunup yazılabilmesini mümkün kılan bir ‘aralık katman’ vardır.

  • Arşivleme ve koruma hususunda mükemmel güvenilirlik
  • Yüksek yazma hızları mümkündür
  • Birden çok kayıt katmanı
  • BD-RE’de 1000’den çok tekrar yazabilme