50.yıldönümümüz kutlu olsun!

01/10/2012

Işık yayan diyotlar (LED’ler) birçok uygulamada bulunan günlük elektronik araçlar haline gelmiştir. 2011 yılında genel aydınlatma uygulamaları LED pazarında en büyük paya sahip olurken (%35), bunu mobil cihazlar (%30) ve sinyalizasyon / yön işaretleme uygulamaları (%18) takip etmiştir. MarketWatch’a göre 2020 yılı itibariyle bir LED ampulün maliyetinin mevcut maliyetine göre yarı yarıya düşmesi beklenmektedir. LED’lerin piyasada baskın olmalarını sağlayacak bir fiyat noktasına gelecekleri sıçrama noktası hızla yaklaşmaktadır. Peki, bunların hepsi nasıl başladı?LED 50

Elli yıl önce, ilk pratik ve görünebilir ışıklı LED icat edildi. Elektro-ışıldama olayı ilk kez İngiliz deneyci Henry Round tarafından 1907 yılında keşfedilmiş olsa da Ekim 1962'de fizikçi Nick Holonyak LED’in fikir babası oldu. Kendisi General Electric firmasında çalışırken Amerikan Fizik Enstitüsü’ne (American Institute of Physics) görünür spektrumlu galyum arsenid fosfid (GaAsP) esaslı kırmızı bir LED icat edilmesi konusunda bir makale sundu.

Holonyak’ın LED buluşu LED ekranların ticari pazara 1964 yılının başında girmesini sağladı. Bu el yapımı cihazlar pahalıydı ve ilk on yıl piyasada yalnızca kırmızı LED’ler vardı. Ancak, 1970’lerin başlarında ve ortalarında minyatür kırmızı LED’ler, boyutları dikkate alındığında cepte taşınabilen hesap makinelerinde ve dijital saat ekranlarında gösterge olarak kullanılabilecek kadar ışık yoğunluğuna ve kullanım ömrüne sahiplerdi.

Transistörü geliştiren Nobel ödüllü John Bardeen’in öğrencisi olan Holonyak ayrıca kuantum kuyulu lazeri icat etti (kompakt disk oynatıcılar ve fiber-optiğin temeli olmuştur) ve ev aydınlatması için ilk karartma ayarlı anahtarı geliştirdi.

 Professor Nick Holonyak

 

Professor Nick Holonyak. Fotoğraf: Bill Wiegand, Urbana-Champaign Illionis Üniversitesi

 


 


Küresel ışıltı

O zamandan beri LED uygulamaları malzeme bilimi, optik ve yarı iletken teknolojilerindeki buluşlarla hız kazandı ve daha yüksek ışık, daha fazla verimlilik ve giderek artan renk paletini beraberinde getirdi. Fosfor kaplama ile birlikte galyum alüminyum arsenid fosfid (GaAlAsP), indiyum galyum nitrit (InGaN) ve alüminyum galyum fosfid (AlGaP) gibi çeşitli yarı iletken bileşiklerin kullanılması görünür spektrumda çalışan LED’lerin geliştirilmesini sağladı. LED consumer range

Geçen 50 yıl boyunca teknoloji 1980’lerde kırmızı renkte LED’lerden turuncu, sarı ve yeşil renkli LED’lere değişiklik gösterip, on yıl sonra ilk yüksek yoğunluklu mavi galyum nitrit (GaN) bazlı LED’lerin ortaya çıkmasına kadar uzanan bir ilerleme kaydetti. 1991 yılında Japon Profesör Shuji Nakamura beyaz renkli LED aydınlatmasını geliştirerek LED alanında başka bir bilimsel buluşa imza attı. Fosfor kaplama ile kısmen sarıya dönüştürülen parlak bir mavi ışık üreten galyum nitrit yayıcı kullanan ilk yüksek parlaklıkta LED’i ortaya çıkardı.
 
Tabii ki, artık geniş spektrumlu LED renklerin yanında büyük ölçüde artan ışık şiddeti ve yüksek enerji verimliliği de mevcuttur. İlginç bir şekilde LED aydınlatmanın ilerleme hızı yarı iletken dünyasında Haitz Yasası adıyla anılan ve Moore Yasasına paralel bir pratik uygulama usulüne sahiptir.  İlk olarak 2000 yılında Dr. Rolan Haitz tarafından ileri sürülen bu usul her on yılda bir lümen başına (verimli ışık salınım birimi) LED üretim maliyeti 10 katsayı ile düşerken LED paketi başına aydınlatma gücü 20 katsayı artar. Haitz ayrıca hükümetler ve aydınlatma endüstrisi tarafından LED teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik yeterli AR-GE yatırımının yapılması durumunda 2020 yılında LED-esaslı aydınlatma veriminin 200 lm/W değerine ulaşacağını öngörmüştür.

OLED panelLED’lerin LCD ekranlarında arka aydınlatma olarak kullanılması cep telefonu, dijital kameralar, MP3 çalarlar ve televizyonlar gibi mobil tüketici uygulamalarında artık oldukça yaygın olmakla birlikte düşük maliyet, düşük çalışma voltajı, geniş izleme açısı, yüksek kontrast ve geniş renk paleti ile soğuk katotlu flüoresana sahip arka aydınlatmalı (CCFL) LCD ekranlar üzerinde avantajlar sağlarken yüksek esneklik de sunmaktadır.

LED aydınlatmaların bir dalı da, esasen iki organik polimer katman arasındaki elektro-ışıldar bir katman olan organik LED teknolojisi veya OLED'lerdir.  OLED teknolojisi aydınlatmaya yeni bir boyut kazandırmayı vaat etmektedir. Verbatim’in ana şirketi Mitsubishi Chemical Corporation aydınlatma endüstrisindeki engin bilgilerine ve tecrübelerine dayalı rengi ayarlanabilir (RGB) OLED panelleri üretimi ile ilgili proseslerde büyük ilerlemeler kaydetmiştir.

Verbatim yakın zamanda dünyanın ilk 2,000 cd/m² değere kadar parlaklık sağlayan, rengi ayarlanabilen ve karartılabilir OLED modülünü sunmuştur. Şirketin son VELVE OLED modül serisi daha önceki cihazların iki katı parlaklıktadır.
 
Mimarlar ve iç tasarımcılar sıcak noktalara, göz kamaştırıcı ve rahatsız edici parlaklığa sahip olmayan ortam aydınlatmaları oluşturmak için OLED teknolojisini kullanabilir. Verbatim’in VELVE OLED modülleri dinamik duvar aydınlatmaları oluşturmak için kullanılabilir. Uyumlu ve yumuşak aydınlatma, entegre kalibrasyon ve hatta panelden panele eşit ışık dağıtımı sunan OLED’ler özellikle sahne aydınlatmasında, disko ve bar ortamlarındaki özgün uygulamalarda kreatif kullanım için uygundur.

LED verimliliğini geliştirme
LED’ler trafik lambaları, yol ikaz sinyalleri ve mesaj panoları gibi kamuya açık alanlardaki dış aydınlatmalarda standart olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 
Özellikle otomotiv sektörü akkor ampulleri LED’lerle değiştirme konusunda büyük bir rol üstlenmektedir. Enerji verimlilikleri sayesinde LED aydınlatmalar özellikle elektrikli ve hibrit otomobiller için uygundur. Elektrikli otomobillerde LED farlar kullanılmasının sürüş menzilini yaklaşık altı mil artıracağı belirtilmiştir.

Akvaryum, kümes ve bahçecilik aydınlatmaları da büyümeye hazır önemli alanlardır.  Örneğin bitkiler belli dalga boyundaki ışıklara karşı yüksek hassasiyet gösterir, mavi ve kırmızı ışığa maruz bırakıldıklarında klorofil absorpsiyonları ve fotosentez oluşumları artar.
Belki de en önemlisi LED aydınlatmaların önümüzdeki birkaç yıl içinde akkor ampul, halojen ve kompakt flüoresan lamba (CFL) aydınlatmalarının yerleşik teknolojilerinden faydalanarak lider enerji verimliliğine sahip aydınlatma gereçleri olacağı beklentisidir. Açıkçası, LED aydınlatmaların piyasada baskın olmalarını sağlayacak bir fiyat noktasına gelecekleri dönüm noktası hızla yaklaşmaktadır.

Electronics.ca Research Network’e göre, genel aydınlatmalarda LED aydınlatma pazarı 2012 yılında 19,5 milyar Dolar (15,5 milyar Euro) ve 2017 yılında 31,4 milyar ABD Doları (25 milyar Euro) değerine ulaşabilir. LCD monitör ve TV için LED arka ışık uygulamaları hâlihazırda bu büyümede liderken bunu mobil ekranlar takip etmekte ve analistler LED aydınlatmanın pazar liderliğini 2014 yılında ele geçireceğini tahmin etmektedirler. 2021 yılında ise LED aydınlatmanın ticari yapı pazarının %50’sinden fazlasını ele geçirmesi beklenmektedir.

Lambaları bugün yakınClose up of LEDs

Eylül 2012’de Avrupa Birliği çapında akkor ampullerin üretimi ve ithalatı hususunda bir yasak yürürlüğe girmiştir.  Bu yasak, görünebilir ışık oluşturmak için tipik olarak ampulü besleyen enerjinin %10’undan daha azını kullanan geleneksel ampullerin sağladığı enerji verimliliğinin alarm verecek derecede düşük seviyede olmasından dolayı yürürlüğe girmiştir. Bu da artık tüketicilerin ve profesyonellerin ışık yayan diyotlar (LED’ler) ve kompakt flüoresan lambalar (CFL’ler) gibi düşük enerji tüketimli alternatif aydınlatmaları seçmeleri gerektiği anlamına gelmektedir. CFL’lerin aksine LED lambaların tipik olarak çalışma ömrü beş kat daha fazladır, hemen yanarlar ve cıva gibi zararlı maddeler içermezler. LED lambalar ayrıca şoka ve titreşime daha iyi direnç göstermektedirler.

Verbatim, geleneksel ampullerin ıskartaya çıkarıldığı düşüncesinden yola çıkarak güvenilir, yüksek kaliteli ve düşük enerjili aydınlatma konusundaki büyüyen talebi karşılamak üzere iç mekan kullanımı için tasarlanmış tümü uygun maliyetli ve yenilenmiş LED lambalardan oluşan ürün grubunu piyasaya sürdü.
  
Geleceği aydınlatmak

Peki gelecek LED cihazlar için giderek artan enerji verimliliği ve daha yüksek yoğunluklarda kullanılabilmenin ötesinde ne getirir? LED aydınlatmalar giderek daha akıllı olmaya başlamıştır. Tüm elektronik cihazların, her bir LED lambanın dahi, er ya da geç kendi IP adreslerine sahip olmasıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde muhtemelen ‘Eşyanın İnterneti' ifadesini sıkça duyacağız.  Bu da evlerimizdeki ve ofislerimizdeki aydınlatmayı akıllı telefonlarımızla programlayabilmemiz anlamına gelmektedir.

Gelecek ne getirirse getirsin, LED aydınlatmalar için parlak görünüyor.

Fotoğraflara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://download.publitek.com/VERLED50.zip

Verbatim LED aydınlatma hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret ediniz
www.verbatimlighting.com

Verbatim Haber Merkezimiz RSS Feed’e abone olun
 

Facebook logo

Verbatim Hakkında:
Verbatim, 1969 yılından bu yana disketler ve manyetik optik saklama medyaları, CD ve DVD formatları, en son yüksek çözünürlü medya blu-ray ve HD DVD dahil olmak üzere veri saklama teknolojisinin geliştirilmesini şekillendirmektedir. Bunun yanı sıra Verbatim USB anahtarları, flash memory kartları, SSD ve 4,57cm (1,8”) cep, 6,35cm (2,5”) taşınabilir ve 8,89cm (3,5”) masaüstü formatında harici HD sürücülerinin yanı sıra birçok bilgisayar aksesuar çeşidine kadar yüksek kaliteli ürünler sunmaktadır. Verbatim, Mitsubishi Chemical Holdings Corporation grubunun bir üyesi olan Mitsubishi Kagaku Media’nın bir yan kuruluşudur. Verbatim, grubun üstün araştırma ve geliştirme departmanından yararlanır ve bu yenilikler sayesinde veri depolama pazarının şekillendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Üretim süreci sırasında en ufak bir ödün verilmeden uygulanan kalite kontrolleri, Verbatim’in sayısız uluslararası karşılaştırmalı ürün testinin galibi olan ürünlerinin yüksek kalitesini garanti altına almaktadır. Şirket optik medya konusunda dünya çapında pazar lideridir. Daha fazla bilgi için lütfen  http://www.verbatim.com.tr adresini ziyaret ediniz.

Verbatim 2010’dan beri Mitsubishi Chemical Corporation tarafından sağlanan temel teknolojilere dayalı, küresel aydınlatma konusunda enerji tasarruflu LED/OLED aydınlatma pazarına katılmaya başlamıştır.
http://www.verbatimlighting..com

Bilgi için 
Fabrizio Malagò
Verbatim Italia Spa a socio unico
Via Roma 108 - 20060 Cassina de' Pecchi MI ITALY
Tel: +39 02 9530 1115 –
Cell:+39 335 8042 472
Fax: +39 02 9530 0449
Email: fmalago@verbatim.it
Web: www.verbatim.it

Sevda Erensel
Willard Public Relations

Bagdat Cad. Catalcesme No:466 D:9
Suadiye – Kadıkoy 34744 Istanbul Turkey
Tel: +90 533 313 49 69
istanbul@willardgroups.com

Posted by Beth Morse at 12:21 PM email story