22004_LandingPage_848x345_SSD_SATA-III_TR.jpg

SSD nedir?

Solid State Sürücüler (SSD), dizüstü bilgisayarınız veya masaüstü PC'niz için flash temelli veri depolama cihazlarıdır. Bir SSD, klasik bir sabit sürücü ile aynı şekilde çalışır ancak hareket eden herhangi bir parçaya ihtiyacı yoktur. Bu, iki sürücü türü arasındaki esas farktır ve bu sayede SSD, klasik emsaline göre daha hızlı, daha sessiz, daha dayanıklı ve enerji açısından daha verimlidir.

 1. Daha hızlı yükleme, daha az bekleme süresi
  Hızı artırmak için dönmesi gereken hareketli parçası olmaması sayesinde neredeyse anında başlatılır. Başlatma sürelerini etkileyici biçimde artırır.
 2. Daha yüksek aktarım hızları
  Dosya aktarımları yıldırım hızındadır ve klasik Sabit Sürücülerden (HDD’s) 1/3'e kadar daha hızlı olabilir.
 3. Dosyalarınızı daha hızlı bulun
  Dosya aramaları klasik HHD'lerden 8 kata kadar daha hızlıdır.
 4. Uygulamalar daha hızlı yüklenir
  Adobe Photoshop ve Powerpoint uygulamalarınızın açılmasını beklerken daha az zaman kaybedin.
 5. Azaltılmış güç tüketimi
  "SSD'de hareketli parça olmamasından dolayı daha az enerji kullanır böylece dizüstü bilgisayarınızın pili daha uzun süre dayanır 30 dakika daha uzun!"
 6. Kesinti sürenizi yarıya indirin
  "Normalde, bilgisayarınızın ve dizüstü bilgisayarlarınızın rutin bakımı sisteminizi kesintiye uğratır. SSD ile, virüs taramaları ve diğer arka plan bakım işlemleri için geçen süre yarıya iner!"
 7. Çoklu görev
  SSD’ler çoklu görevleri daha hızlı yaparlar. HDD'lere göre 3 kata kadar daha hızlı fotoğraf düzenleyin ve e-postalarınızı yanıtlayın.
 8. Süper hızlı video düzenleme
  SSD ile video kliplerini her zamankinden %30 daha hızlı düzenleyebilirsiniz!
 9. Mükemmel dayanıklılık
  "SSD’de hareketli parça olmaması onu, ısıya, darbeye ve titreşime daha fazla dayanarak daha dayanıklı ve güvenilir yapar."
 10. Sessiz çalışma
  "SSD’ler bir USB Flash Sürücüsü gibi sessizdir. Artık sürücü dönerken ve dururken duyduğunuz uğultu ve vızıltı yoktur."
  Solid State Sürücü Sabit Sürücü
Başlangıç Zamanı Dönmesi gereken hareketli parçası olmaması sayesinde SSD'lerin başlangıç zamanı neredeyse anlıktır. Mekanik parçaların dönmesi birkaç saniye sürebilir.
Erişim Süresi Verilere doğrudan flash bellekten erişildiği için yaklaşık 0,1msn'dir. Klasik sürücülerde verilerin okunabilmesi için öncelikle disk kafasını hareket etmesi ve hizalanması gerektiğinden 5-10 msn'dir.
Tutarlılık SSD Okuma performansı, verilerin cihazda tutulduğu yere bakılmaksızın sürekli olarak hızlıdır. Okuma performansı, sürücüdeki verilerin konumuna bağlı olarak, özellikle de parçalanmanın meydana geldiği yerlerde değişiklik gösterebilir.
Güvenilirlik Mekanik parçaların olmaması, sanal olarak cihaz arızası ihtimalini ortadan kaldırır. Klasik Sabit Sürücülerin parçaları zamanla hasar gördükçe veya aşındıkça arızalanma ihtimali vardır.
Güç Tüketimi Güç tüketimi, genellikle standart bir Sabit Sürücü için gerekenin 1/2 ila 1/3'ü arasındadır Diskleri döndürmek, okuma ve yazma kafalarını hareket ettirmek için ekstra güç gereklidir.
Ses Seviyesi SSD'ler mekanik işlemlere sahip olmadıkları için çalışırken sessizlerdir. Modele bağlıdır ancak genellikle disklerin dönmesinden dolayı daha fazla gürültü yaparlar.
Boyut ve Ağırlık Flash bellek çok küçüktür ve klasik HDD'lerle karşılaştırıldığında hafiftir. Boyutuna ve performansına göre değişiklik gösterebilir ancak genellikle SSD'den çok daha büyük ve çok daha ağırdır.
Dayanıklılık SSD'ler ve depolanan veriler, titreşime, darbeye veya manyetik alanlara dayanıklı değildir. Ortandaki değişikliklerin de SSD üzerinde etkisi yoktur. darbeye veya manyetik alanlara dayanıklı değildir. Ortandaki değişikliklerin de SSD üzerinde etkisi yoktur. Hareketli parçalar oldukça kırılgandır ve kolaylıkla hasar görebilir. İlaveten, çevresel değişiklikler ve manyetik alanlar sürücüdeki verilere zarar verebilir veya verileri imha edebilir.
  Solid State Sürücü
Dahili SSD Dizüstü bilgisayarınızın veya masaüstü PC'nizin içine sığan bir SSD'dir.
Harici SSD Dizüstü bilgisayarınıza veya masaüstü PC'nize harici bir arayüz kullanarak (örneğin USB üzerinden) bağlanan SSD'dir.
SATA Seri Gelişmiş Teknoloji Eki – ana bilgisayar cihazlarını (örn. dizüstü bilgisayarlar/Masaüstü PC’ler) yığın depolama aygıtlarına (örn. HDD’ler, SSD’ler vs.) bağlamak için bir veriyolu arayüzüdür.
SATA-II SATA 3Gb/sn. Aktarım hızı 300MB/sn'dir.
SATA-III SATA 6Gb/sn. Aktarım hızı 600MB/sn'dir.
EDC/ECC EDC: Hata Tespit Kodu. ECC: Hata Düzeltme Kodu.
Atık Toplama SSD'deki bir bloğun yeniden yazılabilmesi için öncelikle silinmesi gerekir (bu, Atık Toplama'nın kaldırılması gerektiği anlamına gelir). TRIM, kesinti sırasında SSD'nin bu “atık toplama”yı işlemesine olanak verir. Tüm SSD'ler bazı atık toplama düzeyleri içerecektir. Soru, ne zaman ve ne kadar hızlı çalışacağıdır. TRIM, Atık Toplama'yı işleyen gelişmiş bir teknolojidir.
AKILLI komut desteği S.M.A.R.T (Kendiliğinden İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi), olası HDD arızalarını tespit etmek için bir dizi komut kullanan küçük bir programdır. Hedef, sürücüleri arızalanmadan önce proaktif olarak değiştirmektir.
Trim komutu desteği Bir Trim komutu, bir işletim sisteminin bir solid state sürücüye artık kullanımda olmadığı düşünülen ve dahili olarak silinebilen veri bloklarını bildirmesine olanak verir. Bu, SSD'ye atık toplama sırasında hangi verilerin yok sayılabileceğini bildiren İS tarafından gönderilen bir komuttur.
Yerel Komut Sıraya Alma (NCQ) Desteği HDD'lerin ve SSD'lerin çalıştırılan okuma ve yazma komutlarının alındığı sırayı optimize etmesine olanak verir, gereksiz iş yükünü azaltır ve performansı artırır.
Global yıpranma dengeleme algoritması Belirli bir bellek bloğu başka bloklara yazmadan tekrar tekrar programlanacak ve silinecek şekilde programlandıysa, bu blok diğer bloklardan daha önce yıpranacaktır. Yıpranma dengelemesi, verileri SSD'deki tüm flash bloklarına eşit biçimde dağıtır.
MTBF dereceli Arızalar Arasındaki Ortalama Süre. Çalışma sırasında bir sistemin doğal arızları arasında tahmin edilen süredir. İşlevsel sürenin toplamının gözlemlenen arıza sayısına bölünmesi ile hesaplanır.
NTI ECHO klonlama yazılımı Dizüstü bilgisayar/PC sabit sürücüsünün solid state sürücüye klonlanmasını (kopyalanmasını) sağlayan sürücü klonlama yazılımıdır.
Molex İki parçalı pim ve soketli ara bağlantı türüdür.
NAND Flash Bir Flash bellek, kalıcı bilgisayar depolama çipi türüdür. NAND Flash bellek, her blokta birçok sayfa bulunan bellek blokları gibidir.
MLC / SLC Çok Seviyeli Hücre (MLC) ve Tek Seviyeli Hücre (SLC), NAND Flash depolamasının iki farklı türde depolama hücresidir. SLC her hücrede bir bit depolar. Daha fazla enerji tüketse de daha maliyetlidir. Verileri biraz daha hızlı aktarır ve genel anlamda MLC'den daha hızlıdır. MLC, her hücrede bir bitten fazlasını depolar. SLC'ye kıyasla aynı çip yüzeyine depolanabilecek verilerin miktarı iki kat (veya daha) fazla olduğu için ana avantaj, daha yüksek depolama yoğunluğudur. Gereken çip yüzeyi üretim sürecinde önemli bir faktör olduğu için, bu önemli bir fiyat avantajı sunar.
SSD Denetleyicisi Denetleyici, flash bellekteki verileri yönetir ve dizüstü bilgisayar/PC ile iletişim kurar. Pazarda farklı denetleyici üreticileri mevcuttur. Örneğin; Jmicron, Indilinx, Marvel ve Innostor. SSD'nin performansı, kullanılan denetleyiciye bağlıdır ve şu anda yüksek seviyede performans için kullanılan en popüler denetleyici SandForce serisidir.
Bozuk Blok Yönetimi SSD'lerin bozuk blok yönetimi, bozuk alanların (hücrelerin) dışındaki işlevsel hücrelere geçirilen verileri görür, bunun ardından veriler daha fazla depolama alanında tutulmaz. Bu, SSD'nin depolama kapasitesinin çalışma süresi ile daha da küçüleceği anlamına gelir ancak veri güvenliği ve veri aktarım hızları aynı seviyede kalır.
IOPS Saniyedeki Giriş ve Çıkış işlemleri. IOPS, SSD'nin işleyebileceği kaç giriş/çıkış talebi olduğunu gösterir. Değeri yükselttikçe sürücü hızlanır, ancak sürücü daha uzun süre çalıştıkça yapması gereken işlem sayısı arttığı için IOPS sayısı azalır.
Süper kapasitör Süper Kapasitör (Supercap), geçici ancak güvenilir bir enerji arabelleği olarak işlev görür. Ani güç kayıpları olması durumunda, sürücü, verileri kaybetmeden etkinliğini tamamlayabilir. Süper kapasitör ağırlığı azaltır ve ömrü artırır.

Göster

Tüm ürünler

Kapasite

128GB
256GB

Arabirim

USB 3.0

Diğer

Harici SSD

FiyatUSB3.0 External SSD

 • Yüksek performanslı katı hal veri depolama çözümü,
 • Zarif, siyah, kredi kartı boyutunda kutu,
 • Kompakt, hafif ve darbeye dayanıklı,
 • Düşük güç tüketimi, dizüstü bilgisayarların pillerini korur,
 • USB 2.0 portlarıyla %100 uyumludur.

 • Ayrıntıları görüntüle